Skip to content
Mniej niż 1 minutaPrzeczytanie tego wpisu zajmie Ci około Minut

6 Sposobów, Dzięki Którym Poradzisz Sobie z Atakami Paniki

Cześć, przede wszystkim cieszymy się, że trafiłaś/eś na nasz artykuł. Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, jak źle musisz się teraz czuć, szukając odpowiedzi na pytanie o ataki paniki, natomiast pamiętaj, nie ma rzeczy, z którą nie bylibyśmy w stanie sobie wspólnie poradzić.

Zacznijmy jednak od sprecyzowania tego, czym są te paskudne Ataki Paniki. Wbrew pozorom nie są one aż tak ciężkie do opanowania, jak by się Wam mogło na początku wydawać.

Atak Paniki – To bardzo silny, nieuzasadniony lęk, który trwa przez krótki okres (Maksymalnie utrzymuje się on nawet przez godzinę, bardzo często trwa od kilku do kilkunastu minut). Pamiętaj, że nie jest to stan, który w jakikolwiek sposób może zagrażać Twojemu życiu. Objawia się poprzez:

  • Bardzo intensywne, wręcz obezwładniające napięcie całego ciała,
  • drżenie,
  • pocenie się,
  • duszności,
  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • uderzenie gorąca,
  • intensywne przyspieszenie akcji serca (kołatanie),
  • uczucie “umierania”, Strach przed śmiercią,
  • spłycony oddech,
  • poczucie zagrożenia,
  • poczucie utraty kontroli,

Wartym dodania jest fakt, iż ataki paniki występują bez żadnego konkretnego wyzwalacza, to odróżnia je od typowego ataku lęku.

Zaczynajmy:

1. Wsparcie drugiej osoby, znalezienie bezpiecznej przestrzeni.

Najbardziej istotną kwestią podczas nagłego ataku paniki jest przebywanie obok osoby, która jest Ci bliska, przy której czujesz się bezpiecznie. Znacząco powinno to załagodzić Twoje poczucie zagrożenia, a co za tym idzie, atak paniki przeminie szybciej oraz łagodniej. Nie najważniejszym aspektem jest rozmowa, a samo przebywanie wśród bliskich nam osób.

Często zdarza się, że atak następuje, kiedy jesteśmy osamotnieni, czy to podczas jazdy samochodem, czy na zakupach w sklepie. Warto zadbać wówczas o swoje bezpieczeństwo. W przypadku jazdy samochodem warto się zatrzymać i przeczekać atak. W przypadku przebywania w miejscu publicznym warto zwrócić się po pomoc. Niezwykle istotne jest wówczas wytłumaczenie drugiej osobie, w jakiej sytuacji się znajdujesz oraz jakiego rodzaju pomocy od niej oczekujesz. Pamiętaj, że problemy zdrowotne to nie powód do wstydu.

 

2. Technika Oddechowa. Jak szybko opanować atak paniki?

Niezwykle istotne jest również, odnalezienie spokoju. Technika oddechowa to bardzo skuteczne narzędzie, które odpowiednio stosowane powinno Ci przynosić natychmiastową ulgę, która w ciągu paru minut poprawi Twoje samopoczucie.

  1. Usiądź, ważne, aby twoje nogi dotykały podłoża.
  2. Staraj się skupić na Swoim oddechu. Powoli wdychaj powietrze przez nos, a następnie trzymaj przez parę sekund, aby później spokojnie je wypuścić.
  3. Wyobrażaj sobie, że powietrze, które wdychasz, jest zimne (nacechowane pozytywnie), natomiast te, które wydychasz to powietrze, którego chcesz się pozbyć (nacechowane negatywnie).
  4.  Obserwuj Swoją klatkę piersiową. Czy porusza się szybko? Które części ciała się unoszą podczas oddechu?
  5. Proces powtarzaj regularnie przez parę minut, aż do czasu poprawy.

Na początku, bardzo ciężko realizować technikę oddechową. Warto jednak używać jej podczas każdego kolejnego ataku paniki, tak by za każdym razem zdobywać wprawę i każdy następny atak był dla nas łatwiejszy w doświadczaniu. Istnieje wiele różnych alternatyw, natomiast najważniejszym aspektem samopomocy jest dążenie do bycia “Tu i teraz”. Możesz liczyć przedmioty w pokoju, skupiać się na jakimś przedmiocie i na głos dokładnie go opisywać. Z każdym kolejnym atakiem, realizowanie tych sposobów będzie Ci przychodziło z większą łatwością.

Jesteś silniejsza/y od ataków paniki.

3. Samoświadomość. Zaakceptuj te uczucia.

Naszym zdaniem najlepszą praktyką jest porównywanie lęku, którego doświadczamy podczas ataków, do uczucia ekscytacji. W rzeczywistości pomiędzy tymi dwoma stanami istnieje bardzo cienka granica. Postarajcie więc sobie przetłumaczyć, że stan, w którym aktualnie przebywacie to tak naprawdę uczucie, które tylko nieznacznie różni się od tego, co odczuwamy podczas stanu ekscytacji, a nawet praktycznie niczym się od siebie nie różnią.

Warto podkreślić, że doświadczenia podczas ataku paniki są bardzo indywidualne, i różnice objawów mogą być znaczne u każdego człowieka. Ważne jest jednak żeby zaakceptować te uczucia. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że atak paniki uniemożliwia Wam racjonalne myślenie, jednak nie jest to równoznaczne z tym, że jesteście całkowicie odcięci od rzeczywistości. Warto również zdać sobie sprawę z tego, że to uczucie niedługo minie oraz w żaden sposób nie zagraża waszemu życiu.

 

4. Unikaj substancji psychoaktywnych, alkoholu oraz kofeiny.

Po prostu daj sobie z nimi spokój.

5. Stosuj medytację regularnie.

Medytacja to tak naprawdę, bardzo zbliżona praktyka do tej, którą przedstawiliśmy Wam w nagłówku numer 2. Jest to jednak bardziej rozbudowany proces, który wymaga czasu oraz zaangażowania. Najbardziej adekwatną do tego konkretnego problemu jest Medytacja Mindfulness.

Mindfulness (ang. Uważność) to praktyka skoncentrowanego obserwowania chwili obecnej z pełnym zaangażowaniem, akceptacją oraz bez oceny. Podczas tego stanu w pełni zaangażujesz się w chwilę obecną, swoje ciało oraz otoczenie. Całkowicie wyłączysz myśli oraz wyciszysz się do tego stopnia, że zapomnisz o zmartwieniach dnia codziennego.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, praktyka ta wymaga od człowieka wielu godzin praktyki, jednak jest Wam w stanie przynieść niemałe efekty w bardzo krótkim czasie. Z tym, jak działa Minfulness, zapoznaj się po przeczytaniu tego artykułu do końca, ponieważ ostatni punkt wydaje się dla nas najbardziej istotnym.

 

6. Pomoc Psychologa Online

Nie ważne czy zmagasz się z atakami paniki już od jakiegoś czasu, czy jest to dla Ciebie całkowicie nowe doświadczenie. Nie jest nawet istotne, czy Twoje ataki paniki są mniej czy bardziej nasilone. Konsultacja z psychologiem online jest zawsze wskazana. Bardzo ciężko jest sobie z nimi poradzić na własną rękę, a z naszego doświadczenia wynika, że w 100% przypadków kryje się za nimi coś więcej. Jeśli więc zależy Ci na trwałym zapobieganiu temu problemowi. Zapraszam Cię na bezpłatną 25-minutową konsultację wstępną z jednym z naszych specjalistów. Dalsze sesje są płatne, natomiast jeśli nie stać Cię w tej chwili na pomoc prywatnego specjalisty, spróbuj umówić się na sesję z Psychologiem przez NFZ. Najważniejsze jednak jest, abyś nie zostawiał/a tego problemu bez profesjonalnej opieki. Pomoc psychologa to nie powód do wstydu!

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 now-me.pl