Spis treści
ADHD u dorosłych
Twoje myśli znowu uciekły podczas ważnego spotkania, chociaż obiecałeś sobie, że tym razem będziesz uważać? Nie potrafisz usiedzieć spokojnie na miejscu, wiercisz się, bębnisz palcami po stole, wtrącasz się w środku czyjejś wypowiedzi? Zaczynasz zastanawiać się, co jest Tobą nie tak i dlaczego skupienie przychodzi Ci tak trudno? A może cierpisz na niezdiagnozowane do tej pory ADHD?
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi to zaburzenie, które mylnie przypisywane jest jedynie dzieciom – często dotyka ono również dorosłych. Rozpoznanie tej choroby nie należy jednak do łatwych. ADHD nie powoduje żadnych oznak zewnętrznych, przez co nie można dowieść jego istnienia za pomocą aparatury medycznej. Z powodu tych trudności diagnostycznych wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy z przyczyny swoich zaburzeń. Choć prawidłowe rozpoznanie nie rozwiązuje wszystkich problemów, to z pewnością ułatwia życie.
Na czym właściwie polega ta przypadłość?
W dużym uproszczeniu mózg osób cierpiących na ADHD nie radzi sobie z blokowaniem nieistotnych bodźców i wybieraniem tych, które w konkretnej sytuacji są najważniejsze. Z tego powodu chorzy zapominają o wielu rzeczach lub też łatwo się dekoncentrują. Jest to również przyczyną wielu zachowań, które spotykają się z niezrozumieniem ze strony bliskich. Są to na przykład impulsywne decyzje, takie jak nadużywanie alkoholu, brawurowa jazda samochodem, hazard czy częste zmienianie partnerów, ale także niecierpliwość, nieradzenie sobie z dotrzymywanie terminów i innych zobowiązań oraz bałaganiarstwo. Takie zachowania mogą negatywnie wpływać na Twoją pracę czy związki z innymi osobami, które go nie rozumieją.
Jednak z ADHD da się nauczyć żyć! A co więcej, ma ono również swoje zalety! Osoby ze zdiagnozowanym zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi często określane są jako niezwykle kreatywne i inteligentne. Co więcej, są bardzo wytrwałe i zawzięcie dążą do realizacji swoich pomysłów, nie potrzebując wiele, by odczuwać motywację do działania. Wyróżnia je także wysoka wrażliwość oraz współczucie, co może być spowodowane tym, że same musiały radzić sobie z tak wieloma przeszkodami w życiu.
Uważasz, że powyższe objawy mogą Cię dotyczyć? Masz duże problemy z koncentracją, nie potrafisz zorganizować swojej pracy, ciągle się spóźniasz i często zapominasz, po co wszedłeś właśnie do pokoju – rozważ rozmowę ze specjalistą. To mogą być objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, które dzięki zastosowaniu właściwej terapii mogą zostać złagodzone, a Twoja jakość życia znacząco się poprawi.