Jakim typem osobowości jesteś?
Każdy z nas jest inny. Różnice odczuwamy szczególnie mocno, gdy mamy z kimś bliższą relację. I o ile w osobistych relacjach stosunkowo szybko znajdujemy rozwiązanie, które nierzadko nazywamy kompromisem, o tyle w kontaktach biznesowych bywa trudniej, ponieważ pojawia się mimowolna rywalizacja. Jak temu zaradzić i nie doprowadzić do konfliktów w zespole? Dzięki wykazywaniu zrozumienia i wzajemnego szacunku.
Faktem jest, że niektórzy potrafią podjąć trudną decyzję w ciągu jednej chwili, szybko kalkulując bilans zysków i strat, a inni przeciągają do ostatniego momentu, postrzegając wszystko przez pryzmat wyznawanych wartości, stąd analiza i wnioski trwają znacznie dłużej. Sposób nawiązywania i budowania relacji, szybkość i kryteria podejmowanych decyzji, preferowane wartości czy stopień wyrażania siebie to tylko niektóre z obszarów, których analiza wykazuje różnice cech osobowości poszczególnych ludzi. Założenie istnienia takiej odmienności jest kluczem do zrozumienia zarówno swojego sposobu funkcjonowania, jak i zachowań innych ludzi w danych sytuacjach. Co ważne – każdy człowiek posiada pewną kombinację wszystkich typów zachowań. Jednak zwykle jeden lub dwa są dominujące i to właśnie one determinują nasz sposób komunikacji oraz procesy decyzyjne.
Temperament to swego rodzaju zbiór jednych z bardziej niezmiennych cech psychicznych. Stanowi również składową osobowości pod względem dynamiki. Zespół tych właściwości zauważa się głównie w trakcie reakcji psychomotorycznych oraz emocjonalnych człowieka. Temperament widać przede wszystkim w kontekście parametru czasowego reakcji, jak
i jej intensywności. Często stanowi o tym, jak człowiek przystosowuje się do otoczenia.
Wyróżnia się 4 rodzaje temperamentów: sangwinik, flegmatyk, choleryk, melancholik. Każdy człowiek ma cechy wszystkich czterech typów, które wymieszane ze sobą tworzą jedność. Która cecha jest Twoją dominującą?
Sangwinik
Osoba o pozytywnym nastawieniu do świata. Zwykle komunikatywny ekstrawertyk. Łatwo nawiązuje kontakty i bez problemu odnajduje się w nowych miejscach. Bywa roztargniona i beztroska, ale jednocześnie jest optymistyczna i otwarta, dzięki czemu miło spędza się z nim czas.
Flegmatyk
Zwykle kojarzy się z osobą powolną i mozolną, jednak nic bardziej mylnego. Flegmatyków charakteryzuje wewnętrzny spokój i równowaga, a także stabilność emocjonalna. Typ introwertyka, który preferuje, jak wszystko wokół jest poukładane i spójne. Lubi rutynę, jest cierpliwy, potrafi słuchać.
Choleryk
Człowiek nazywany temperamentnym. Lubi rywalizacje, działanie, szybkie podejmowanie decyzji. Miewa wybuchy złości, często daje upust swoim emocjom. Nie lubi krytyki, źle znosi porażki. Stawia na swoim, rzadko ustępuje.
Melancholik
Introwertyk zazwyczaj nieokazujący emocji z neutralnym nastawieniem do świata. Często analizuje swoje emocje. Wyróżnia go wrażliwość i empatia. Bardzo dobrze rozumie zachowanie innych osób, potrafi wczuć się w ich sytuacje. Dusza artysty.
Rozpoznajesz siebie w którymś z powyższych opisów? Jeśli chcesz zrozumieć ludzi wokół siebie – współpracowników, szefów, pracowników – i lepiej się z nimi dogadywać, skorzystaj z możliwości rozmowy z psychologiem lub coachem, którzy pokazują i nazywają schematy. Dzięki temu stajemy się bardziej otwarci na drugiego człowieka, bardziej wyrozumiali i chętni do współpracy w różnych zespołach.