Skip to content
Mniej niż 1 minutaPrzeczytanie tego wpisu zajmie Ci około Minut

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

 

Nowy rok, nowa ja? Tym razem się uda! Zdecydowanie początek roku symbolizuje nowy start. Pojawia się chęć podjęcia się działań „tu i teraz”, więcej energii i zapału. Często wyznaczamy sobie takie ramy czasowe, chociaż na dobrą sprawę każdy moment jest dobry, żeby zacząć. Jak w takim razie poradzić sobie z trzymaniem się postanowień noworocznych, żeby rzeczywiście poczuć satysfakcję i po czasie móc przybić sobie piątkę za dobrze wykonaną pracę?

 

Dane statystyczne są nieubłagane i wynika z nich, że aż 77% osób realizuje swoje nowe plany przez zaledwie tydzień. Połowa badanych ochotników wytrwała jeszcze w okresie lutego, ale tylko 19% kontynuowało swoje działania przez kolejne 2 lata. Do której grupy zwykle należysz?

 

W tym roku na pewno się uda! Wystarczy, że podejdziesz do swoich postanowień zadaniowo. Trzeba mierzyć wysoko, ale jednocześnie dopasować plan do swoich możliwości fizycznych oraz psychicznych. Nic na siłę, jednak konsekwentnie i skrupulatnie.

 

Przygotowaliśmy kilka podpunktów, które wspomogą realizację planów. Jednym z bardziej skutecznych sposobów jest zapisanie swoich celów na kartce – w ten sposób już po kilku miesiącach zweryfikujesz, jak dobrze sobie radzisz.

 

Ustal swój cel

 

Chcesz więcej ćwiczyć? Chcesz kupić nowy samochód? Zarabiać więcej? Niezależnie od tego, co to będzie, zapisz konkretnie:

– zwiększę częstotliwość wizyt w siłowni z 2 do 3 w tygodniu – wybierz zajęcia, które zbalansują Twoje treningi – to nie musi być kolejne ćwiczenie wydolnościowe lub siłowe, nasze ciało potrzebuje również zajęć typu stretching,

– chcę kupić samochód wart 80 000 zł – ile powinienem zarabiać miesięcznie, żeby mieć możliwość regularnego odkładania ok. 2200 zł i po zaledwie 3 latach dokonać transakcji?

– chcę zarabiać więcej – co powinienem zrobić, żeby zoptymalizować swój czas pracy, jakie zadania wykonywać dodatkowo lub z kim wejść we współpracę, żeby osiągnąć założony budżet finansowy pod koniec 2023 roku?

 

Dzięki odpowiedziom na tak stawiane tezy lub pytania znacznie łatwiej Ci będzie zaplanować ścieżkę postępu.

 

Realne rozeznanie możliwości

 

Powiedzmy sobie szczerze, że zaplanowanie 3 treningów w miesiącu jest znacznie łatwiejsze aniżeli znaczne zwiększenie budżetu domowego. Dlatego, zanim entuzjastycznie podejmiesz jakiekolwiek działania, nastaw się na efekt i do niego dopasuj swoje możliwości, np.:
– zapisz, ile czasu dziennie możesz poświęcić nowej czynności i skrupulatnie się tego trzymaj.
– poza głównym celem, zaplanuj mikro cele (metoda małych kroków) – w ten sposób łatwiej Ci będzie mierzyć podstępy działań i nie będziesz miał poczucia frustracji, że nic nie idzie do przodu,

– rozmawiaj o swoich planach z otoczeniem – nawet przypadkowa konwersacja może wygenerować świetne pomysły – poza tym punkt widzenia osób z zewnątrz równie często stanowi podpowiedź, co dalej oraz weryfikuje jak tę samą sytuację lub produkt widzi rynek.

 

Bądź cierpliwy

 

W dzisiejszych czasach bycie cierpliwym jest wyjątkowo trudne. Przyzwyczailiśmy się, że wszystko mamy tu i teraz. Jednak duże plany wymagają czasu – i nie ma jak tego przeskoczyć. Jeżeli mierzysz wysoko, spodziewaj się, że efekty będą się pojawiały stopniowo. Najważniejsze to trzymać rytm i skrupulatnie realizować plany. Co ważne – warto wziąć pod uwagę, że kryzysy będą pojawiały się regularnie i stanowią naturalną kolej rzeczy. Przetrwaj je, odpuść wtedy na chwilę, złap oddech i wróć do swoich zadań.

 

Nagradzaj się

 

Nikt nie doceni Cię tak, jak Ty samego siebie!

 

 

W razie chęci omówienia planu działań, zachęcamy do kontaktu.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 now-me.pl