Spis treści
FAKTY I MITY O PSYCHOTERAPII
Czy z każdym problemem powinniśmy chodzić do psychoterapeuty?
Czy wszyscy psychoterapeuci są równi?
Czy psychoterapia faktycznie jest dla każdego?
I co najważniejsze, czy psychoterapia może nam zaszkodzić?
Wielu z nas w różnym okresie życia zadaje sobie takie pytania. Wśród znajomych mamy tych, którzy korzystając z pomocy psychoterapeuty od razu mówią nam o postępach w leczeniu, ale są też Ci co własną psychoterapię ukrywają, uznając ją za coś wstydliwego. Niestety w naszym społeczeństwie jeszcze nie wypracowano otwartości w rozmowach na temat zaburzeń i chorób psychicznych. Wstydzimy się psychologów i psychoterapeutów. Boimy się tego, że nasze opowiadania o tym z czym się zmagamy będą odebrane jako coś, co wykluczy nas z relacji społecznych. Najwyższy czas by obalić mity związane z psychoterapeutami i psychoterapią.
PSYCHO TERAPIA CZY PSYCHOTERAPIA?
Już wielcy filozofowie czasów starożytnych dali podstawy do powstania psychologii. Odrębnej nauki poruszającej kwestie psychiki człowieka. Z samą psychoterapią spotykamy się nieco później. Za pierwszego przedstawiciela psychoterapii i jej twórcę uznajemy Zygmunta Freuda, to on daje początek psychoterapii psychoanalitycznej. Któż z nas nie zna obrazków z leżącym na kozetce pacjentem i opiekującym się nim poprzez rozmowę psychoterapeutą? To właśnie tutaj mamy pierwsze zderzenie z psychoterapią. Psychoterapia to połączenie dwóch słów psycho (dusza) i terapii zatem mamy do czynienia z terapią duszy. Z leczeniem duszy tam gdzie nie domaga, gdzie napotkała na problem. Oczywiście nikt nie każde nam leżeć na kozetce! Obecnie terapia to spotkanie dwóch osób, prowadzących rozmowę na temat codzienności i problemów z niej wynikających.
CZYM JEST PSYCHOTERAPIA?
Słownik PWN podaje, że psychoterapia to „leczenie zaburzeń psychicznych i emocjonalnych bez użycia leków, polegające na oddziaływaniu na psychikę pacjenta”. Zatem poprzez pracę z psychoterapeutą w psychoterapii dążymy do poprawy zdrowa psychicznego. Właśnie to jest głównym celem stałych spotkań terapeutycznych. Tutaj terapeuta jest gotowy nas wysłuchać, zrozumieć i co ważne wskazać nam drogę dalszego leczenia. Psychoterapeuta nie będzie wyśmiewał czy karcił za nasze działanie. On jest tutaj tym, który w procesie psychoterapii pomoże i wesprze nas w dążeniu do drowia.
KTO ZAJMUJE SIĘ PSYCHOTERAPIĄ?
Często pojawiają się pytania czy psycholog i psychoterapeuta to ten sam specjalista?. Czy każdy psychoterapeuta jest psychologiem i czy wszyscy prowadzą psychoterapię?. Znajomość odpowiedzi na te pytania pomoże nam wybrać drogę psychoterapii, a tym samym drogę ku zdrowiu. Psycholog nie jest psychoterapeutą, ale może nim zostać po ukończeniu szkoły psychoterapii. Psycholog zdobył tytuł magistra po ukończeniu 5-cio letnich studiów magisterskich. Natomiast psychoterapeuta nie musi być psychologiem. Psychoterapeuci prowadzą z pacjentami spotkania określanie jako psychoterapie. Psycholog może postawić diagnozę, przeprowadzić oprócz obserwacji i poszerzonego wywiadu różnego rodzaju testy, dzięki którym będzie dokładnie wiedział jak kierować pacjenta w dalszym leczeniu. Terapie z psychoterapeutą są ściśle określone, ich cykliczność oraz to w jakim dana terapia nurcie jest prowadzona.
JAK MOŻNA ZOSTAĆ PSYCHOTERAPEUTĄ?
Aby zostać psychoterapeutą i móc prowadzić terapię, należy ukończyć certyfikowany kurs dla psychoterapeutów. Czas trwania takiego kursu oraz jego koszt zależy od tego w jakim nurcie psychoterapeuta się kształci. Inaczej będzie z psychoanalizą, podejściem psychodynamicznym czy poznawczo-behawioralnym. Jest wielu specjalistów którzy ukończyli nie szkoły psychoterapii, a kursy i otrzymali certyfikat potwierdzający ich prawo do działania np. trenerzy Treningu Umiejętności Społecznych (TUS). Warto jednak przed wyborem leczenia zapoznać się z różnymi nurtami psychoterapii, by lepiej zrozumieć w jakich problemach dany terapeuta nam może pomóc.
CZY POTRZEBUJĘ PSYCHOTERAPEUTY?
Gdy od dłuższego czasu nie czujesz się sobą. Masz wrażenie jakbyś utacił dawną pasję do życia, nie rozumiał siebie. Nawet gdy słyszymy od innych, że coś się dzieje, coś w nas widzą niepokojącego. NIE BÓJ SIĘ zgłosić do psychologa. To pierwszy człowiek, który pomoże Ci zrozumieć co się dzieje. Psycholog może Ci wskazać drogę psychoterapii. Pomoże wybrać odpowiedni nurt psychoterapii oraz znajdzie dobrego psychoterapeutę. Nie bój się o tym mówić, nie ukrywaj przed bliskimi procesu leczenia. Licencjonowany psychoterapeuta jest w stanie przejść z Tobą tę trudną drogę na której chwilowo jesteś. Po psychoterapii poczujesz się na pewno lepiej. Psychoterapia ci nie zaszkodzi, a może faktycznie pomóc. Pamiętaj, że psychoterapia to nie sztuka magiczna wymaga dużo pracy, częstych spotkań i co ważne Twojego zaangażowania. Tutaj psychoterapeuta nie poda magicznych leków, które od razu zakończą wszystkie problemy. Psychoterapie wybieraj mądrze, a gdy poczujesz, że psychoterapeuta Ci nie odpowiada, że dany nurt psychoterapii nie polepsza Twojego stanu zdrowia, zmień to, znajdź kogoś innego. Pamiętaj powrót do zdrowia to proces, ale w dużej mierze od Ciebie zależy jak będzie przebiegać.
mgr Artur Bubalik